Svědectví z kanonického procesu sv. Jana od Kříže (2)

Jeho rozhodnutí nás trápilo víc, než jsme dokázali vyslovit. Nemohli jsme pochopit, proč, když ho chtělo tolik řádů, se rozhodl vstoupit do Řádu, kde ho nechtěl téměř nikdo. Vyznávám, že mě to rozplakalo, protože jsem pevně doufal, že se můj bratr stane kaplanem špitálu pro pohlavní choroby. Kdyby to udělal, strávil bych zbytek života prací po jeho boku, pomáhal bych mu s nemocnými a potřebnými - tato představa byla blízká našim srdcím. Jednoho dne si mě matka vzala stranou a vyčinila mi za to, že jsem říkal, že na Karmelu ho nikdo nechce. "Copak Panna Maria není Někdo?" zeptala se. Věděla totiž, že právě Jí Jan vděčí za svůj život od chvíle, kdy ho zachránila z jezera ve Fontiveros, možná ode dne, kdy ho Kateřina polomrtvého položila k Nohám Panny Marie v Cabizuele.
Říkalo se, že do karmelitánského Řádu, v té době nejméně přísného Řádu, vstoupil z jediného důvodu - aby ho reformoval. Tak tomu nebylo. Dokud nepotkal matku Terezii od Ježíše, nikdy by ho to nenapadlo. Byla to ona, kdo ho k tomu vyzval. Já jsem ho přirozeně v maličkém klášteře svaté Anny navštěvoval. Netoužil tam po ničem jiném, než aby ho nechali o samotě, a on by tak mohl trávit dlouhé hodiny v modlitbě. Ve volném čase, který mu zbýval, skládal veršíky v pastorálním stylu, v nichž děkoval našemu Pánu za to, že mu skrze Svou Svatou Matku umožnil žít řeholním životem. To vím zcela jistě, protože mě vždycky, když nějakou z těchto básní dokončil, vyzval, abych ho při její četbě doprovázel na flétnu, takže se pro nás vlastně staly malými modlitbami.
Důkaz, že do karmelitánského Řádu nevstoupil proto, aby ho reformoval, je také v tom, že když po čtyřech letech zjistil, že v něm takového odloučení od světa, jaké hledal, nedojde, rozhodl se stát kartuziánem. Kdyby se shodou okolností nesetkal s matkou Terezií od Ježíše, jak už bylo zmíněno, opravdu by to udělal.
Matku Terezii poznal dva nebo tři roky poté, co začal v roce 1565 studovat na karmelitánské koleji v Salamance, což pro něj bylo mimořádně přínosné. Není divu, protože tu mezi učiteli působil bratr Ludvík de León.
 
František de Yepes, rodný bratr sv. Jana od Kříže